‌نهضت رئیسعلی دلواری موجب وحشت انگلیسی‌ها شد.انگلیس نقش بریتانیا را در شهادت رئیسعلی تایید کرد‌

‌نهضت رئیسعلی دلواری موجب وحشت انگلیسی‌ها شد/انگلیس نقش بریتانیا را در شهادت رئیسعلی تایید کرد‌

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش مستقیم انگلیس در به شهادت رساندن شهید رئیسعلی دلواری بر ضرورت نگاه آسیب‌شناسانه به نهضت جنوب تأکید کرد.

علی جنتی صبح امروز در کنگره صدمین سالگرد شهادت رئیسعلی دلواری در بوشهر با تشریح روند تاریخی نهضت جنوب به سرداری شهید رئیسعلی دلواری اظهار داشت: نهضت جنوب ایران به جلوداری رئیسعلی دلواری و همراهی و همگامی سران قبائل تنگستان، دشتی و تنگستان، دشتستان  نقطه عطفی در تاریخ مبارزات مردم جنوب است.

*اراده استوار رئیسعلی دلواری ‌‌بر کسی پوشیده نیست

وی بیان کرد: این نهضت خودجوش، هدایت دینی را از علمای آگاه و هویت ملی را از ران عشایر منطقه دریافت کرده بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اراده استوار رئیسعلی دلواری در دفاع از محرومان و وطن خویش بر کسی پوشیده نیست و ایشان صادقانه به مشروطیت ایمان داشت.

جنتی با اشاره به وطن‌پرستی رئیسعلی دلواری و ایستادگی او در مقابل پیشنهاد حاکم وابسته بوشهر در مورد دریافت پول برای به زمین گذاشتن اسلحه، گفت:‌ رئیسعلی در پاسخ به حاکم وابسته بوشهر گفت: برو به اربابت بگو ایرانی غیرت دارد و غیرت هم قیمت ندارد.

*نهضت قیام جنوب از مقاومت‌های ضد‌استعماری در تاریخ کشور است

وی ادامه داد: رئیسعلی دلواری اهل‌معامله نبود و ایمان و غیرت ایرانی را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نهضت قیام جنوب از مقاومت‌های ضد‌استعماری در تاریخ کشور است که با دو انگیزه دینی و ملی ایجاد شد که برجستگی بعد اعتقادی آن نیز مشهود است.

جنتی اضافه کرد: در آن زمان پیروی از احکام علما واجب شمرده می‌شد و گرایش رئیسعلی دلواری نیز بیش از هر چیز دیگری مبنای عقیدتی داشت.

وی ‌خاطرنشان کرد: انعکاس وسیع فتاوای جهاد علمای عراق در بوشهر، انگلیسی‌ها ‌را دچار وحشت کرد ‌تا جایی که چاره کار را اشغال بوشهر دیدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت:‌ انگلیسی‌ها با وقاحت پرچم ایران را پایین کشیدند و حتی تمبری منتشر کردند که عنوان آن این بود که بوشهر در تصرف بریتانیا.

جنتی افزود: رئیسعلی دلواری نوک پیکان مقابله با اشغالگران بود و در نامه‌های متعدد به علمای تهران، شیراز، بوشهر، نجف نارضایتی خود را از حضور انگلیس در منطقه اعلام و برای جهاد تعیین تکلیف می‌کند.

وی اظهار داشت: رئیسعلی دلواری ‌شجاع، استقلال‌طلب، آزادی‌خواه و سلحشور همگام با یارانش از دلوار مقابل دشمن ایستادند و با خون مطهر خود برای یک ملت عزت و سرافرازی آفریدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: حضور جوانان و زنان در قیام رئیسعلی دلواری سرنوشت‌ساز بود، اما آفتاب عمر ایشان ‌در فرآیند توطئه خباثت‌بار حسادت داخلی و عداوت خارجی غروب کرد.

جنتی ادامه داد:‌ حذف رئیسعلی دلواری خلأ جبران‌ناپذیری میان مبارزان ایجاد کرد و دشمن نیز از این فرصت بهره لازم را برد.

وی گفت: در حالی‌ که تصور می‌شد، رئیسعلی با عداوت شخصی به شهادت رسیده، اما مرکز اسناد وزارت خارجه انگلیس پس از ۱۰۰ سال گزارش معاون کنسول بریتانیا در بوشهر را منتشر کرد و مشخص شد فرماندهی بریتانیا در بوشهر به‌طور مستقیم در شهادت رئیسعلی دلواری نقش داشته و شخصی به نام غلامحسین تنگکی را به‌واسطه فردی به نام میرزا رحمت میلکی اجیر کرده و رئیسعلی را به هنگام وضو گرفتن به شهادت رساندند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه نهضت رئیسعلی دلواری موجب وحشت انگلیسی‌ها و متجاوزان بوده است، تصریح کرد: سال‌ها از نهضت قیام جنوب می‌گذرد اما نگاهی آسیب‌شناسانه در مورد این قیام صورت نگرفته ‌و این امر نیازمند تحقیقی دقیق است تا به ژرفای قیام پرداخته شود.

جنتی بیان کرد: یکی از غم‌انگیزترین مسائل در اغلب نهضت‌های آزادی‌بخش در مواجه به استعمار خارجی و استبداد داخلی خیانت برخی افراد و گروه‌های خودی بوده که روند حرکت نهضت‌ها را دچار مشکل و حتی اضمحلال کرده است.

وی بیان داشت: در نهضت جنگل و نهضت تنگستان خیانت درونی خائنان وطن‌فروش عامل مهم شکست بود و این اقدام ضعفی فرهنگی است که به یک عارضه درآمده و راه‌حل فرهنگی نیز باید برای آن اندیشیده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: البته تداوم انقلاب اسلامی ایران با اقتدار رهبری امام راحل و رهبری‌های مقام معظم رهبری شاهد هستیم که با توجه به مبانی دینی شیعه نهضت انقلاب را حفظ کرده‌اند.

جنتی یادآور شد: امروز نهضت امام و رهبری بیش‌ از پیش استوار، محکم و جهانی شده ‌و مردم و مسئولان با تأمل در حرکت معنوی و تاریخی می‌توانند درس‌هایی از شجاعت و شهامت بیاموزند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به‌عنوان یکی از اعضای هیئت دولت مراتب تشکر دولت از حضور فعال و باشکوه و معنادار مردم ایران و استان بوشهر در انتخابات ۷ اسفند را اعلام می‌کنم.

وی افزود: این انتخابات پیام مهمی داشت و امیدواریم دولتمردان و سیاستمداران این پیام را به‌خوبی دریافت کرده باشند.

جنتی ادامه داد:‌ آنچه ما به‌عنوان خدمتگزاران مردم باید درک کنیم این است که مردم شریف و مقاوم همواره در صحنه حاضر هستند و رأی مردم در تهران و استان‌ها و بوشهر برای حامیان دولت وظیفه سنگینی را برای دولت به همراه آورده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت:‌ همه دولتمردان و کسانی که افتخار خدمت در نظام‌ دارند وظیفه سنگین‌تری بر دوش خود احساس می‌کنند.

منبع: فارس
FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر