خبر-لیان-شهر

نمایندگان موافق مناطق آزاد جدید، مجلس را ترک کردند

خلیج فارس: تعدادی از نمایندگان معترض به روند رأی‌گیری لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری در جلسه روز گذشته مجلس، با ترک صحن علنی اعتراضشان را اعلام کردند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ بعد از تذکر احمد شوهانی نماینده ایلام در ابتدای جلسه علنی امروز (دوشنبه) در خصوص نحوه رأی‌گیری در مورد لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی که طی آن کلیات این لایحه به تصویب نرسید و به دنبال آن تهدید به آبستراکسیون ۱۰۰ نماینده تعدادی از نمایندگان موافق با نظر او با حضور در جایگاه هیأت رئیسه مجلس اعتراض خود را به ابوترابی فرد رئیس جلسه اعلام کردند.

این نمایندگان که تعدادشان به حدود ۳۰ نفر می‌رسید به دلیل قانع نشدن از توضیحات رئیس جلسه تهدیدشان به آبستراکسیون را عملیاتی کردند به طوری که تعدادی از آنها همچون حقیقت‌پور (نماینده اردبیل)، شوهانی (نماینده ایلام)، پیرموذن (نماینده اردبیل)، عالی (نماینده سیستان و بلوچستان)، افضلی فرد (نماینده اردبیل) و سیدباقر حسینی (نماینده زابل ) صحن مجلس را ترک کردند. با اقدام این نمایندگان تعداد حاضرین در مجلس به ۱۹۹ نفر رسید موضوعی که باعث واکنش ابوترابی فرد شد و او از این نمایندگان خواست که به مجلس برگردند و تأکید کرد که این موضوع در هیأت رئیسه رسیدگی می‌شود.

این نمایندگان به عدم تصویب لایحه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در جلسه روز گذشته مجلس اعتراض داشتند.

اعتراض به نحوه اداره جلسه درباره لایحه مناطق آزاد

به نوشته مهر، احمد شوهانی نماینده ایلام در این خصوص گفت: من هم اخطار قانون اساسی دارم و هم تذکر آئین‌نامه داخلی.

وی با تاکید بر اینکه هیات رئیسه باید بی‌طرفی را در بررسی طرح‌ها و لوایح رعایت کند، گفت: متاسفانه برخورد هیات رئیسه دیروز به گونه‌ای بود که نشان داد عده‌ای از بقیه، نماینده‌ترند.

شوهانی با اشاره به اداره جلسه دیروز گفت: بنده برای اعلام تذکر در روز گذشته، بعد از آقای توکلی در نوبت قرار داشتم. پس از اینکه لیست عوض شد، نه آقای توکلی در لیست حضور داشت نه بنده؛ اما به آقای توکلی اجازه اعلام تذکر دادند و به بنده ندادند.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در چند سال گذشته چند لایحه ایجاد مناطق آزاد تصویب شده است اما هیچ‌کدام با دو سوم آرای نمایندگان حاضر به تصویب نرسیده است. (بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس، طرح‌ها و لوایحی که برخلاف برنامه توسعه باشد، باید با دو سوم آرای مثبت نمایندگان حاضر در مجلس به تصویب برسد)

شوهانی اظهار داشت: به ویژه آنکه برخی اعضای هیات رئیسه در آن جلسات هم حضور داشتند. بنده مشروح مذاکرات آن زمان را از اداره قوانین گرفتم و تقدیم هیات رئیسه کردم. در آن زمان قوانینی که در خصوص ایجاد مناطق ویژه و آزاد تصویب شده است، با آرای نصفِ به علاوه یک نمایندگان حاضر در مجلس به تصویب رسیده است.

وی اظهار داشت: در جلسه دیروز آقای مهندس باهنر در حین صحبت‌ها و تذکرات مخالفین، یک جایی فرمودند که «به دو سوم آرای نمایندگان نیاز نیست» ولی یکدفعه در آخر جلسه با استناد ماده‌ای از برنامه توسعه، همه ما را غافلگیر کردند.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: لایحه ایجاد مناطق آزاد هیچ‌گونه مغایرتی با قانون برنامه ندارد، رای نصف به علاوه یک نمایندگان را نیز کسب کرده است.

وی اظهار داشت: حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان تفسیر دیگری از این مساله دارند و اگر به خواسته به حق نمایندگان توجه نشود، همه نمایندگان معترض از مجلس خارج خواهند شد.

در ادامه محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را بر عهده داشت، در پاسخ به این تذکر گفت: هیات رئیسه باید در چارچوب آئین‌نامه و با تفسیر برداشتی که از قوانین دارد، عمل کند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: مدیر جلسه باید بر اساس برداشت و تفسیری که از آئین‌نامه دارد، جلسه را مدیریت کند.

ابوترابی‌فرد گفت: ممکن است نظرات متعددی بوده است که ما از آئین‌نامه برداشتی داشته‌ایم اما نهایتاً در بررسی، تحلیل و گفتگویی که داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که برداشت گذشته ما قابل نقد بوده و باید اصلاح شود که در موارد متعددی اتفاق افتاده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این مورد در هیات رئیسه مورد بررسی قرار گرفته است و بنده از آقای مهندس باهنر می‌خواهم مجدداً این موضوع را در هیات رئیسه مورد بحث و بررسی قرار دهند.

وی افزود: بر اساس برنامه پنجم توسعه، هر گونه تخفیف و ترجیح علاوه بر آنچه در قوانین مربوطه تصویب شده است، ممنوع است.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: در خصوص این ماده، برداشت را شما دارید و معتقدید در قانون قبلی مناطق آزاد تصویب شده است؛ اما برداشت دیگری که از این تبصره وجود دارد، این است که تا هنگام تصویب برنامه پنجم، ما در این مورد قوانینی را تصویب کرده‌ایم؛ قوانینی که تا قبل از تصویب برنامه پنجم نهایی شده و در جای خود باقی است. اما بعد از برنامه پنجم اگر مصوبه‌ای داشته‌ایم که نتیجه‌اش این بوده که راجع به کاهش درآمدهای مالیاتی و یا حقوق ورودی شود، نیازمند دو سوم آرای نسبت نمایندگان مجلس است.

به گزارش مهر، نمایندگان هنگام اظهارات ابوترابی‌فرد، با صدای بلند اعتراض خود را بیان می‌کردند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما مجددا در هیات رئیسه موضوع را بررسی کرده و راهی را فراروی شما قرار می‌دهیم.

وی در واکنش به اعتراضات مجدد نمایندگان گفت: در حال حاضر راهی به جز آنچه به شما عرض کردم، وجود ندارد.

ابوترابی‌فرد از نمایندگان معترض خواست تا در راستای حل مساله همراهی کنند.

علیرغم تأکیدات ابوترابی فرد و به دلیل امتناع این نمایندگان معترض برای بازگشت به صحن مجلس رئیس جلسه از سایر نمایندگان خواست که هرچه سریع‌تر آرای خود را در مورد بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس اعاده شده از شورای نگهبان اعلام کنند چون عدد مجلس لغزنده است.

بر اساس این گزارش، در جلسه علنی روز گذشته کلیات لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی مناطق آزاد به دلیل مغایرت با قانون برنامه به تصویب نرسید چرا که تصویب کلیات این لایحه به رأی دو سوم نمایندگان نیاز داشت که نتوانست این میزان رأی را کسب کند. البته اعتراض نمایندکان معترض به این موضوع است که در ادوار گذشته تصویب چنین لوایحی به تعداد رأی نصف بعلاوه یک نماینده احتیاج داشت که این روال در این دوره تغییر کرده است.

نمایندگان برای مذاکره بالاریجانی جلسه را ترک کردند نه آبستراکسیون

نماینده مردم اردبیل در مجلس ضمن تکذیب آبستراکسیون نمایندگان‌ استان‌های مرزی گفت: تعدادی از نمایندگان برای مذاکره با لاریجانی، صحن را ترک کرده بودند که مجدداً به جلسه علنی بازگشتند.

منصور حقیقت‌پور گفت: تعدادی از نمایندگان به نمایندگی از معترضان به رد کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جهت مذاکره با آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی را ترک کرده بودند.

وی در گفتگو با مهر ادامه داد: آقای لاریجانی در دفتر خود حضور نداشتند و نمایندگان مذکور مجدداً به صحن علنی بازگشتند.

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر