نباید مردم را بخاطر رای‎شان بازخواست کرده و مسائل خاصی به آنها نسبت دهیم. جزییات طرح کاهش اعضای شوراها

نباید مردم را بخاطر رای‎شان بازخواست کرده و مسائل خاصی به آنها نسبت دهیم/ جزییات طرح کاهش اعضای شوراها

خلیج فارس: چمران که پس از پایان مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها به میزبانی بوشهر با خبرنگاران سخن می گفت، خواستار عدم طرح پرسش های سیاسی توسط خبرنگاران شد.

خلیج فارس: رییس شورای شهر تهران که در قامت رییس شورای عالی استان ها به بوشهر سفر کرده بود، گفت: پیروز انتخابات ۷ اسفند مردم بودند و همانند قاعده هر انتخاباتی، افرادی با رای مردم تعیین می شوند که باید هدف و نیت شان خدمتگزاری به موکلان خود باشد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ مهدی چمران که پس از پایان مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها در بوشهر با خبرنگاران سخن می گفت، ادامه داد: در کشور ما حضور و آشنایی مردم در امور انتخابات کشور با رشد بالایی وجود دارد که در سایر کشورها و حتی در مقایسه با آمریکا به این صورت نیست.

وی سپس بدون اشاره مستقیم به موضع گیری دلواپسان درباره انتخاب مردم تهران ادامه داد: مردم هوشیار و تیزهوش عمل می کنند و نباید کسی جامعه را به خاطر رای شان بازخواست کرده یا مسائل خاصی به مردم نسبت دهد.

این اظهارنظر واکنشی به سخنان شیخ جعفر شجونی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تعبیر می شود که بعد از اعلام نتایج انتخابات مجلس دهم و پیروزی همه اعضای لیست اصلاح طلبان تهران، طی گفتگویی با یکی از سایت ها گفت که تهران مرکز ضدیت با انقلاب و ولایت فقیه است و رای آوری این افراد نیز نشاندهنده همین مسئله است.

همچنین برخی از رسانه های منتسب به تندروهای اصولگرا پس از اعلام نتایج انتخابات در تهران تا جایی پیش رفتند که مردم تهران را با مردم کوفه دوران امیرالمومنین(ع) و امام حسین(ع) مقایسه کردند.

در پی این واکنش های منفی، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران در جلسه سه شنبه این شورا قصد بیان نطق اعتراض آمیزی داشت، ولی چمران رییس شورا به وی اجازه سحن گفتن نداد و در پایان جلسه که با اعتراض وزیر ارشاد دولت اصلاحات مواجه شد، گفت که شما وقت قبلی نگرفته بودید. مسجدجامعی نیز پاسخ داد چهار بار درخواست وقت از منشی جلسه کرده بودم، ولی اجازه طرح نطق داده نشد.

آخرین وضعیت طرح کاهش اعضای شورای شهر

همچنین خبرنگار «خلیج فارس» از رییس شورای عالی استان ها پرسید که با توجه به طرحی که در مجلس برای کاهش تعداد اعضای شوراهای شهر پیگیری شد، آیا برای انتخابات ۹۶ اجرایی می شود؟

مهدی چمران با اشاره به اینکه یکی از بندهای طرح نمایندگان درباره شوراها به کاهش اعضای آن اختصاص داشت، افزود: با این حال شورای نگهبان روی برخی از بندهای آن غیر از کاهش شمار اعضای شورا، دست گذاشت و به مجلس فرستاد که هنوز در صحن علنی فرصت اظهارنظر و رای گیری مجدد نیافته است.

وی ادامه داد: اینکه کاهش تعداد اعضای شورای شهر در دوره آینده اجرایی شود، قابل پیش بینی نیست.

براساس طرح مجلسی ها، به دلیل کاهش هزینه های مالی و هماهنگی بهتر اعضای شوراهای شهر، قرار است تعداد اعضای آن کاهش یابد. در این بین شورای شهر بوشهر که از دوره اول تا سوم ۷ عضو اصلی داشت و در دوره کنونی به ۱۱ عضو اصلی افزایش یافت، در طرح مجلس به همان تعداد قبلی بازمی گردد.

در برنامه ششم می خواهند شورای شهر را تزیینی و شهرداری را دولتی کنند

خبرنگاری هم ضمن اشاره به انتقادات چمران درباره لایحه برنامه ششم توسعه و کمرنگ شدن نقش شوراها، خواستار تشریح انتقادات وی شد.

رییس شورای شهر تهران گفت: در برنامه ششم نامی از شوراهای شهر نیامده گویی اصلا چنین نهادی وجود خارجی ندارد، در حالی که طبق قانون اساسی از ارکان تصمیم گیری در کشور محسوب شده است. یکبار هم که از شهرداری ها یاد شده، درخصوص واریز مالیات ارزش افزوده هر منطقه به خزانه کشور و سپس تقسیم آن در استان ها براساس پروژه های تعریف شده شهرداری می باشد که دارای اشکالاتی جدی است.

چمران با بیان اینکه در سال ۸۲ عوارض مختلف شهرداری ها تجمع و در قالب ارزش افزوده درآمد که توسط اداره دارایی وصول و سهم ۳ درصدی هم به شهرداری داده می شود، ادامه داد: اگر قرار باشد عوارض محلی به خزانه برود، موضوع تخصیص پیش می آید که در بهترین حالت تخصیص بودجه در کشور ما، ۷۰ درصد آن به شهرداری ها بازگردانده می شود در حالی که ۱۰۰ درصد این اعتبار حق شهرداری ها بوده است.

وی ادامه داد: همچین وقتی قرار شد شهرداری برای دریافت سهم خود از مالیات ارزش افزوده، به سازمان برنامه طرح داده و موافقتنامه مبادله کند که معلوم نیست پذیرفته شود یا خیر، عملا شهرداری ها را دولتی می کنند و در این بین شوراهای شهر نیز تزئینی می شوند، چون اختیار تصویب بودجه سالانه شهرداری ها را ندارند. به هرحال ما در حال رایزنی با مجلس هستیم که این بند از برنامه ششم توسعه رای نیاورد.

هفته ای نیست که خبر یک اختلاس میلیاردی در روزنامه ها منتشر نشود

مهدی چمران همچنین در پاسخ به خبرنگاری که عقیده داشت دلیل عدم آزادسازی اختیارات قانونی شوراها توسط دولت ها ناشی از نگرانی بابت ناکارآمدی مدیریت محلی و شوراهای شهر در ایفای وظایف شان دانست، تصریح کرد: مگر دولت همه وظایفش را به خوبی انجام می دهد و اشکال و ناکارآمدی در اداره امور نیست که شوراهای شهر به عنوان نمایندگان مردم از عهده ماموریت شان بر نمی آیند؟

وی با بیان اینکه وضعیت اعتبار شهرداری ها و اقداماتی که در شهرها پس از تاسیس شورای شهر به وجود آمد قابل قیاس با قبل از آن نیست، گفت: قبلا وزارت کشور اعتبار بخور و نمیری به شهرداری ها می داد و فردی را هم برای تصدی شهرداری می فرستاد، ولی امروز سطح خدمات دهی به مردم افزایش یافته است. البته اعضای شوراهای شهر معصوم نیستند و ایراداتی هم بر آنها وارد است، ولی در شهرهای بزرگ و همین شهر خودتان وضعیت توسعه شهری را با قبل از ایجاد شوراها مقایسه کنید تا مشخص شود که در مدت قریب ۱۵ سال عمر این نهاد تحولاتی رخ داده و منشا اثر بوده اند.

وی با بیان اینکه اشکالات شورها بیشتر از سایر مجموعه ها پررنگ می شود، ادامه داد: مثلا هفته ای نیست که روزنامه ها خبر اختلاس میلیاردی در فلان مجموعه را منتشر نکنند، ولی اگر یک عضو شورا بابت ۲۰ میلیون تومان متهم شد و جرم وی هنوز به اثبات نرسیده، شاهدیم با دست بند سراغ وی در صحن شورا می آیند و رادیو، تلویزیون و سایت ها روی آن شدیدا کار می کنند که این نوعی بی انصافی به جامعه شورایی با ۱۱۷ هزار عضو است.

انتقاد از صداوسیما

رییس شورای شهر تهران همچنین در بخشی از این نشست بر ضرورت تعامل بیشتر شوراها با اهالی رسانه به منظور تشریح فعالیت و مصوبات شان تاکید کرد و گفت: صداوسیما و رسانه ها در اغلب نقاط کشور کمتر فعالیت های شوراهای شهر را بازتاب می دهند، مگر آنکه دعوا و جدلی بین دو عضو رخ دهد که تا مدتی می تواند سوژه شود.

به گفته وی، تفاهم نامه با صداوسیما برای اختصاص فرصتی در رادیو و تلویزیون استانی برای انعکاس فعالیت های شورا منعقد شد ولی به نتیجه مطلوب نرسیده و آنچه هم که در کشور شاهدیم، بیشتر از روی ارتباطات شخصی با مسئولان صداوسیماست. الان هم مشکلات مالی را دلیل عدم اجرای این تفاهم نامه می دانند که شوراها آمادگی دارند در حد توان شان بودجه ای برای تولید برنامه در صداوسیما اختصاص دهند.

دلیل تغییر ۷ شهردار مناطق مختلف شهر تهران

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سؤالی در مورد دلیل تغییر ۷ شهردار مناطق مختلف تهران طی هته گذشته که در برخی رسانه ها با ابهاماتی درباره عملکردشان مواجه شد، گفت: این مورد باید از شهردار سؤال شود اما شهردار قبل از این اقدام دلایل توجیهی خود را با من درمیان گذاشت.

چمران گفت: شهردار معتقد است شهرداران مناطق نباید زمان طولانی در یک شهرداری باشند و بعضی از این تغییرات، جابه‌جایی بوده و بقیه موارد هم معاونین شهرداری ارتقا یافته و به‌عنوان شهردار معرفی شدند.

از حاشیه های این نشست درخواست چمران درباره عدم طرح پرسش های سیاسی توسط خبرنگاران بود، طوری که گفت تمایلی برای پاسخگویی در این موارد ندارم.

گزارش «خلیج فارس» از موارد مطرح شده در نشست مجمع مشورتی روسای شوراهای شهر مراکز استان های کشور به میزبانی بوشهر متعاقبا منتشر می شود.

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر