ناخدا عباس دریانورد

ناخدا عباس دریانورد

قریب یکصد سال پیش در یک خانواده دریانورد بوشهری مردی زندگانی می کرد به نام ناخدا احمد که با کشتی های بادبانی علاوه بر این که سرتاسر خلیج فارس را طی کرده بود، تاسواحل هند و آفریقا و زنگبار هم دریانوردی نموده بود. ناخدا احمد دو پسر داشت، یکی «ناخدا رضا» که در شط العرب و رود کارون کشتی های تجارتی را راهنمایی می کرد. در حدود سال ۱۲۵۵ هجری شمسی خداوند به ناخدا احمد فرزند ذکور دیگری عطا کرد که او را «عباس» نام گذاردند.
عباس تحصیلات ابتدایی را در مکتب خانه فرا گرفت و همین که به سن دوازده سالگی رسید به همراه پدرش به دریانوردی پرداخت و چون استعداد و هوش بسیار داشت به سرعت در کشتی رانی و دریانوردی مهارت یافت. عباس که بعد ها به «کاپیتان عباس» و «ناخدا عباس» شهرت یافت نام خانوادگی «دریانورد» را برای خود انتخاب کرد از راه مفاخرت گوید:

لیک از فضل خداوند کریم ذوالمنن
وارث دریانوردی باشم از جد پدر

ناخدا عباس در مسافرت ها به واسطه ی معاشرت و آمیزش با مردم ممالک خارجه به زبان های انگلیسی، هندی، آلمانی، فرانسوی، و ژاپنی آگاهی کامل داشته و با آن ها تکلم می کرده و اشعاری هم به زبان هندی گفته است.
ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۳۱۹ هجری قمری یک فروند کشتی جنگی به ظرفیت ۴۸۵ تن از کشور بلژیک خریداری می کندکه آن را مظفری نام نهادند. تجهیزات این ناو دو توپ کوچک ته پر و پنج قبضه تفنگ پنج تیر بلژیکی بود.
۲۵۰۰ سال بر روی دریاها تالیف دریابد فرج ا… رسایی:
معروف ترین فرمانده ناو مظفری «کاپیتان عباس دریانورد» بود که تجربیات دریایی خود را در سفر های افریقا و چین از پدر خود در روی کشتی های بادبانی آموخته بود.

دریانوردی ایرانیان تالیف اسماعیل رائین:
معروف ترین فرمانده ناو مظفری کاپیتان عباس دریانورد بود که پدر او از ناخدایان معروف جهازات بادی به شمار می رفت و سال ها به سواحل آفریقا و چین سفر دریایی کرده بود. در یکی از همین سفر ها بود که پدر وی فوت کرد و او (کاپیتان عباس) که جوانی بی تجربه از فن دریانوردی بود و تنها طی سفر هایی که همراه پدرش به آفریقا می رفت اندکی با ره های دریایی و سواحل آشنا شده بود و چند بار نیز شخصا سکان کشتی را به دست گرفته بود، عهده دار اداره و هدایت کشتی شد. و کشتی بدون ناخدا را از زنگبار به بوشهر رساند.
ناخدا عباس دریانورد در مقام فرماندهی کشتی مظفری به درجه کاپیتانی ارتقا یافت و اجازه پوشیدن لباس فرماندهی دریایی را به دست آورد. او نه تنها چند هزار بیت از اشعار شعرای فارسی زبان را از حفظ داشت بلکه خود نیز شعر می گفت و بسیاری از مرثیه ها و نوحه های مذهبی او در سراسر خلیج فارس معروف و مشهور است. وی پعد از این که کشتی مظفری از کار افتاد فرمانده ناوچه های توپدار و ضد قاچاق گمرک بوشهر شد. و در سیزدهم فروردین ماه ۱۳۳۳ در سن هفتاد و پنج سالگی بدرود حیات گفت.
در حاشیه صفحه ۷۳۹ همین کتاب نوشته شده است که : «…ذکر این نکته ضروری است که ناخدا عباس دریانورد در دوران سلطنت اعلیحضرت رضا شاه کبیر خدمات بزرگی در شناسایی راه های آبی و سواحل ایران برای دولت و نیروی دریایی انجام داد. او کاشف راه دریایی خورموسی تا بندر شاهپور (بندر امام کنونی)و سپس معشور (ماهشهرکنونی) است و بیشتر علامت گذاری دریایی در این راه دریایی با نظر او بعمل آمده است»
چون کاپیتان عباس اطلاعات کاملی از وضع سواحل و خلیج فارس داشت، موقعیت خورموسی را معرفی کرد و همین امر سبب شد که بندر شاهپور در کنار آن ساخته گردد و پس از تاسیس نیروی دریایی که به امر اعلیحضرت رضا شاه کبیر صورت گرفت، مدت ها با سمت ناوسروانی عهده دار امور دریایی بندر شاهپور بوده است.
چون اعلیحضرت رضا شاه کبیر به اطلاعات و تجربیات عمیق کاپیتان عباس در امور بندری و دریانوردی واقف بود، ندت شش ناه او را به همراه خود به شمال برد تا در آن جا مطالعه نموده و برای تاسیس نیروی دریایی بحر خزر طرح ها و نظزیات و پیشنهاداتی تقدیم دارد.
کاپیتان عباس برخلاف انتظار در سال ۱۳۲۰ شمسی بازنشسته شد و این امر باعث رنجش او گردید ـ دوباره در سال ۱۳۲۵ به خدمت فراخوانده شد ـ باز در سال ۱۳۲۹ شمسی بازنشسته شد.
ناخدا عباس سه عیال اختیار کرده است و اولاد او عبارتند از:
۱ـ عبدالحسن که در حیات پدر فوت شده است.
۲ـ عبدالحسین که کارمند شرکت نفت بوده و هم اکنون بازنشسته است و در اهواز اقامت دارد.
۳ـ بی بیه همسر آقای سید جلال نیازمند کارمند بازنشسته گمرک بوده و فوت شده است.
۴ـ بمان جان همسر آقای انصاری است و فعلا در کراچی پاکستان ساکن است.
۵ـ حاجیه خانم مریم جان همسر آقای حاج عبدالکریم سعیدی است و در تهران اقامت دارد.
ناخدا عباس در سن ۷۸ سالگی در سال ۱۳۳۳ هجری شمسی در اهواز و فات یافت و در بقعه امامزاده علی بن محمد زیار مدفون گردید.
روس سنگ مزار ش این ابیات را از خود او نوشته اند:
من از خدمت آب و این خاک پاک
نیاسوده ام جز به وقت هلاک

منبع: این نوشته ها عینا و بدون هیچ گونه دخل و تصرفی در اسامی و القاب افراد از کتاب شرح حال و اشعار ناخدا عباس دریانورد تالیف آقای علی نقی بهروزی(۱۳۵۶) گردآوری شده است.

به نقل از: وبلاگ ساحل پر ستاره

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر