%d9%84%d8%ba%d9%88-%d8%b3%d8%ae%d9%86%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%85%d8%b7%d9%87%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%b4%d9%87%d8%af-%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%d8%b4%d8%af-%d9%88%d8%a7%da%a9

لغو سخنرانی مطهری در مشهد خبرساز شد+ واکنش‌ها

خلیج فارس: سخنرانی علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی با موضوع اربعین که قرار بود امروز در مشهد برگزار شود، با درخواست دادستان این شهر لغو شد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ برگزارکننده این مراسم مجمع اصلاح طلبان مشهد بودند و لغو سخنرانی مطهری بازتاب وسیعی در فضای مجازی داشت. پیش از این لغو سخنرانی مطهری در شیراز منجر به تغییر استاندار فارس و برگزاری دادگاهی شد که به گفته وکیل مطهری، آمران این اتفاق که نظامی هستند را محاکمه خواهد کرد.

گوشه ای از بازتاب های اتفاق امروز مشهد را در ادامه می خوانید:

گویا مشهد جزیره ای جداست!

سایت انتخاب در یادداشتی نوشت: عزیزان مسئول در مشهد! سخنرانی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران را تحریم کردید. درباره لغو شدن سخنرانی امروز آقای علی مطهری در مشهد، توجه به این نکات می تواند مفید باشد:

١- امروز فقط سخنرانی آقای علی مطهری نبود که ممنوع شد، فقط محل سخنرانی آقای علی مطهری نبود که پلمب شد؛ بلکه نائب رئیس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران را در مشهد بایکوت کردید.

٢- مشهد و خراسان رضوی انگار دارد به معنای واقعی در ادبیات علوم سیاسی، به یک جزیره ی مجزا و ملوک الطوایفی کاملا مستقل از حاکمیت مرکزی تبدیل می شود و این باعث تضعیف تمامی ارکان کشور و ایضا نقض قانون اساسی مبنی بر تبعیت تمامی نهادهای حاکمیتی از قوانین یکپارچه ی مملکتی هست.

٣- متاسفانه برخی در مشهد، در شرایط فعلی با جنس کنش ها و واکنش ها و اعمال قدرت خود در خراسان رضوی، به نظام و ارمانهای انقلاب ظلم می کنند. هیچ روحانی محترمی، نباید باعث ایجاد دافعه و بدبینی در مردم شود. این ظلمی ناروا به روحانیت است.

۴- این که چون آقای علی مطهری با مواردی از مواضع آیت الله علم الهدی از جمله بحث کنسرت مخالف است که البته از حقوق مشروع نماینده ی مجلس است ، دلیل نمی شود سخنرانی نائب رئیس مجلس ممنوع شود.

۵- این نوع سیاست ورزی ها، باعث می شود همه فکر کنند که انگار تمامی نهادهای حاکمیتی مشهد، رئیس دیگری دارند! یعنی هر بخش، زیرمجموعه ی نهاد بالادستیش – که در قانون مقرر شده – نیست!

🔻 نامه مطهری به رئیس جمهور درباره لغو سخنرانی اش: حاکم خراسان رضوی استاندار است یا امام جمعه؟

نایب رییس مجلس با انتشار نامه‌ای خطاب به رییس جمهور، لغو سخنرانی امروزش در مشهد را داعش‌گونه توصیف کرد و گفت که این وضعیت زیبنده دولت یازدهم نیست. گزیده نامه مطهری به روحانی:

🔹لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟ نیروی انتظامی تحت فرمان استاندار است یا دادستان؟ و اساسا ورود دادستان در این گونه موارد بر چه اساسی است؟

🔹تردید دارم که این قبیل اقدامات داعش‌گونه عالما عامدا علیه انقلاب اسلامی انجام می‌شود یا از روی سهو و نادانی؟

🔹تمهیدی برای نجات استان خراسان رضوی از این گونه استبدادها بیندیشید؛ همان طور که بعد از حادثه شیراز اقدامات جناب عالی باعث نجات استان فارس از این گونه استبدادها شد.

🔹چنانچه اقدام موثری در این خصوص مبذول نفرمایید مجلس چاره‌ای جز استفاده از اختیارات قانونی خود نخواهد داشت.

🔻واکنش دفتر علم‌الهدی به لغو سخنرانی مطهری در مشهد

🔹با کمال تاسف امروز شخصی که در جایگاه هیات رییسه مجلس قرار دارد رییس جمهور را تهدید می‌کند که اگر پیگیری برای کشف علل انحلال سخنرانی من در مشهد را نکنی، مجلس فلان و بیسان می‌کند!!

🔹و با تکیه بر قدرت خود به هر که می‌خواهد تهمت و افترا می‌زند که «امیدوارم این نامه از آقای علم‌الهدی نباشد … لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟»

🔹گویا می‌خواهد با این جملات اینطور القاء کند که آیت‌الله علم‌الهدی جلوی سخنرانیش را گرفته.

🔹آیت‌الله علم‌الهدی اصلا به چنین سخنرانی و مراسمی توجهی نداشته است و این حق را دارد که علیه شخص افترا کننده اقدام قضایی کند.

🔹در صورت عدم جبران تشویش اذهان عمومی توسط این شخص، اقدام قضایی خواهد شد./فارس

🔻 اظهارات معاون سیاسی استاندار خراسان:

🔸دادستان حتی جواب تلفن‌های شخص استاندار را هم نداد!
🔸مراسم سخنرانی آقای مطهری از نظر ما هیچ مشکلی نداشت!
🔸دادستانی روز شنبه مراسم را در سالن رازی و بدون هیچ توضیحی لغو کرد
🔸شخصا با نیروی انتطامی و نهادهای امنیتی تماس گرفتم و آنها هم گفتند بلامانع است
🔸مجددا به دادستان نامه نوشتم که پاسخی ندادند
🔸از آنجا که دادستان اجرای برنامه را در سالن رازی و بدون هیچ توضیح اضافی لغو کرده بود، سالن جدیدی درنظر گرفته شد که آن هم امروز صبح پلمب شد!

🔻 واکنش نمایندگان مجلس به ماجرای مشهد

🔸عبدالکریم حسین‌زاده نایب رییس فراکسیون امید: آیا سخنرانی نایب رییس مجلس هم حکم کنسرت دارد که در مشهد لغو شد؟

🔸فاطمه سعیدی عضو هیات رییسه فراکسیون امید: برادر شجاع و آزاده‌ام علی مطهری در روز اربعین و کنار مضجع پاک امام هشتم اجازه سخنرانی ندارد! وزیر کشور و مسئولان استان خراسان رضوی باید توضیح دهند چه اتفاقی در این استان افتاده که دولت این چنین تسلیم فشارها در مشهد می شود.

🔸 محمود صادقی عضو فراکسیون امید: ‏سخنرانی علی مطهری در مشهد لغو شد. وزارت کشور چکاره است در مشهد؟! وزیر کشور باید به مجلس پاسخگو باشد.

🔸 سیده فاطمه ذوالقدر نماینده تهران: … ممانعت از سخنرانی فرزند پاره تن امام(ره) آن هم در استان و شهری که هویت و برکت خود را از امام رضا (ع) دارد جای شگفتی و تامل داشته و با سیره و شیوه آن بزرگوار و عالم اهل بیت(ع) و عالم آل محمد (ص)در تضاد است.»

🔸دکتر عارف نماینده تهران ⁩ از تبعیض بین مسئولین برای سخترانی آزادانه در اماکن عمومی و لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد انتقاد کرد

🔻 واکنش های دیگر

🔹واکنش عبدالله رمضان زاده سخنگوی دولت اصلاحات: آیا خراسان رضوی قصد جدایی از ایران دارد؟ قبلا وزارت ارشاد محدود شده بود و اکنون وزارت کشور

🔹اطلاعیه وزارت کشور: اقدام دادستان مشهد ناسازگار با مبانی حقوقی و قانونی بالاخص تداخل در مسئولیت شورای تامین و نماینده عالی دولت است

🔹رحمانی فضلی: از این اتفاق متاسفم |این برنامه تمامی مجوزهای قانونی را دریافت کرده بود و معلوم نیست به چه دلیل در آخرین لحظات لغو شد| انتظار می رود برخی در پایبندی به فرامین صریح مقام معظم رهبری در قانونمندی و رعایت حق الناس پیشرو باشند.

🔹اولین قربانی لغو سخنرانی مطهری در مشهد/ با برکناری فرماندار مشهد، رحیم نوروزیان معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان شمالی جایگزین وی شد.

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر