رشد نگران کننده مرگ بوشهری‎ها در حوادث

خلیج فارس: از نظر میزان مرگ ناشی از حوادث ترافیکی، بوشهر ششمین و مرگ ناشی از حوادث غیر عمد دهمین استان کشور است. ضمن اینکه بیشترین مصدومان حوادث که گروه سنی نوجوان تا جوان را در برمی گیرد، نگران کننده است.

خلیج فارس: هفته اول اسفندماه به نام “سلامت مردان” نامگذاری شده تا زمینه ای برای حساس سازی مردان ایرانی برای توجه بیشتر به جنبه های مختلف پیشگیری از مخاطرات سلامت است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ طبق بررسی هایی که در سال 1382 انجام شده بار بیماریها و آسیب در کشور در جنس مذکر برای همه سنین بیشتر نشان دهد که در واقع تعداد سال های از دست رفته به علت مرگ زود رس و همچنین سال های سپری شده توام با ناتوانی به ترتیب عواملی را به خود اختصاص داده است که شامل: حوادث ترافیکی، بلایا و حوادث غیر مترقبه ، بیماری های ایسکمیک قلب (آنژین صدری و سکته قلبی)، سقوط از ارتفاع یا در سطح حوادث ناشی از تاثیر نیروهای مکانیکی بیجان و جاندار که متاسفانه مردان به سلامت خودشان توجه ندارند.

یکی از مهم ترین علل سالهای از دست رفته عمر مردان در تمام سنین بویژه جوانان، سوانح و حوادث ترافیکی است.

اهمیت این موضوع باعث شد تا امسال هفته سلامت مردان (یکم تا هفتم اسفندماه ) به دلیل نقش سوانح و حوادث ترافیکی در سلامت مردان با شعار «فرمان سلامتی در دستان شماست» اعلام شود.

بدلیل اهمیت موضوع یادشده، میزگردی با حضور کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی و راهنمایی و رانندگی استان بوشهر در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر برای برگزار شد که گزیده ای از آن در ادامه می خوانید:

http://img7.irna.ir/1394/13941215/81990372/81990372-70568956.jpg

هشدار درباره میزان بالای حوادث در استان

http://img7.irna.ir/1394/13941215/81990372/81990372-70568958.jpgکارشناس حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در حالی که مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در کشورهای پیشرفته در حال کاهش و رفتن به سمت صفر است در کشورهای درحال توسعه (اقتصادهای نوظهور) با شیب تندی در حال افزایش است.

اکرم انصاری فرد افزود: امروز در کشورهای درحال توسعه حوادث ترافیکی نخستین علت مرگ در افراد 29-15سال است.

وی تصریح کرد: در ایران نیز سومین عامل مرگ و میر در مردان حوادث ترافیکی است و براساس اعلام پزشکی قانونی تعداد فوت شدگان طی هر سال حدود 16هزار نفر است که هر سال به طور میانگین 5 تا 6 درصد رشد دارد.

انصاری فرد افزود: همچنین به طور میانگین سالانه 304 هزار ایرانی در اثر حوادث مصدوم می شوند.

وی بدون اشاره به سهم مرگ و میرهای استان بوشهر از آمار یادشده گفت: کاهش مرگ ناشی از حوادث ترافیکی به میزان 10 درصد تا پایان برنامه ششم توسعه و کاهش بار ناشی از حوادث ترافیکی حداقل به میزان پنج درصد تا پایان برنامه از هدفهای دولت برای کنترل حوادث است.

وی همچنین با اشاره به اینکه حوادث سومین عامل مرگ و میر در استان بوشهر است، افزود: تعداد مصدومیت های ثبت شده در مرکز اورژانس استان 18هزار و 292نفراست که از این تعداد هشت هزار و941نفر در معابر ترافیکی دچار مصدومیت شده اند.

وی ادامه داد: علل عمده حوادث استان شامل تصادف موتورسوار، ضربه و تصادف خودرو سواراست.

وی یادآور شد: بیشتر مصدومیت های استان در گروه سنی جوان 44-20سال اتفاق می افتد در این مقطع سنی افراد 24-20ساله بیشترین موارد ثبت شده را داشته اند.

انصاری فرد افزود: دومین گروه دارای بیشترین درصد مصدومیت رده سنی نوجوانان (10- 19 سال) است که در این گروه سنی بیشتر موارد از افراد 15-19 سال گزارش شده است.

وی گفت: هرچند حوادث اتفاق افتاده در منزل بالاست ولی نیمی از حوادث در معابر ترافیکی اتفاق می افتد.

این مقام مسئول یادآور شد: درحالی که 30 درصد حوادث کشور مربوط به ترافیکی است این عدد در استان بوشهر 45 درصد را نشان می دهد. همچنین از نظر میزان مرگ ناشی از حوادث ترافیکی، استان بوشهر ششمین و مرگ ناشی از حوادث غیر عمد دهمین استان کشور است.

انصاری فرد گفت: از میان کاربران جاده بیشتر مصدومیت های کشور در میان خودروسواران اتفاق می افتد در حالی که در استان بوشهر بیشتر در میان موتور سواران است.

55 درصد کشته های استان موتورسواران هستند

http://img7.irna.ir/1394/13941215/81990372/81990372-70568959.jpgمسئول اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان بوشهر نیز گفت: با توجه به گستردگی استفاده از وسیله نقلیه موتورسیکلت از سوی شهروندان بوشهری، 55 درصد کشته شدگان حوادث رانندگی مربوط به موتورسواران ناشی از استفاده نکردن از کلاه ایمنی، حرکتهای نمایشی، عبوراز چراغ قرمز، سرعت غیرمجاز، نقص فنی در سیستم روشنایی است.

سروان عدنان عبدی افزود: براساس بررسی های کارشناسی استفاده ازکلاه ایمنی برای رانندگان موتورسیکلت 72درصد از صدمه هایی که در حوادث رانندگی مستقیم به سر وارد می شود را جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: به رانندگان موتورسیکلت توصیه می شود با رعایت قوانین و مقررات پلیس راهنمایی و رانندگی و استفاده از کلاه ایمنی در رانندگی ضمن تضمین سلامتی خود، جامعه ای امن و بدون حادثه را رقم بزنند.

متن کامل این میزگرد را اینجا بخوانید.

منبع: خبرگزاری ایرنا

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر