%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d9%88%d8%b4%d9%87%d8%b1-18-%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%af-%d8%a2%d9%82%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86-%d9%be%db%8c%d8%b4%d8%aa%d8%a7%d8%b2-%d9%82

رتبه کنکور بوشهر ۱۸ ماند/ آقایان پیشتاز قبولی دانشگاههای دولتی

خلیج فارس: «برخلاف برخی مطالب که رتبه کنکور استان را نازل می دانند، گزارش سازمان سنجش نشان می دهد رتبه ۱۸کشور داریم. به عبارتی ادر رتبه های میانی هستیم و سوابق نشان می دهد روند رو به رشد داریم.»

به گزارش «خلیج فارس»؛ این مطلب را معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر در نشستی خبری که امروز برگزار کرد، اعلام نمود و گفت که سال گذشته هم همین رتبه را داشته ایم.

بهترین رتبه کنکور استان کدام سال بود؟

حسین درتاج با بیان اینکه گزارش سازمان سنجش از رتبه قبولی استان در کنکور سراسری را از سال ۸۷ در اختیار داریم، ادامه داد: وقتی نتایج یک دهه اخیر کنکوری های استان را مرور می کنیم، بهترین رتبه ۱۷ مربوط به سال ۹۱ و ضعیف ترین هم مربوط به سال ۸۷ با رتبه ۲۲ کشوری بوده است.

وی درباره نتایج قبولی های استان در کنکور طی یک دهه اخیر مستند به گزارش سازمان سنجش اعلام کرد: سال ۸۷ رتبه ۲۲، سال ۸۸ رتبه ۲۰، سال ۸۹ رتبه ۲۰، سال ۹۰ رتبه ۲۱، سال ۹۱ رتبه ۱۷، سال ۹۲ رتبه ۲۰، سال ۹۳ رتبه ۱۹، سال ۹۴ رتبه ۱۸ و در سال ۹۵ نیز رتبه ۱۸ کشور را داشته ایم.

در رشته های انسانی، ریاضی و زبان رشد داشته ایم

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان بوشهر با اشاره به اینکه در رشته‌های ریاضی، انسانی و زبان شاهد پیشرفت کنکوری‌های استان بودیم، خاطرنشان کرد: ۶۴.۵ درصد از کنکوری‌های رشته ریاضی استان بوشهر وارد دانشگاه‌های دولتی شدند.

وی اضافه کرد: در رشته انسانی شاهد ۶۵ درصد قبولی در دانشگاه‌های دولتی بودیم و میزان قبولی دانشگاه‌های دولتی برای رشته زبان ۱۳.۷ درصد، برای هنر ۱۳.۸ درصد و برای تجربی ۲۴.۱ درصد بوده است.

آقایان پشتاز قبولی کنکور در بوشهر

درتاج با اشاره به شرکت حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ نفر بوشهری در کنکور امسال، بیان کرد: از این میان ۳۴.۵ درصد وارد دانشگاه‌های دولتی شدند که از نظر تعداد ۴ هزار و ۳۹۳ نفر می شود.

وی با بیان اینکه درصد قبولی آقایان بوشهری در کنکور امسال بهتر از خانم‌ها بوده است، افزود: از بین کنکوری‌های امسال سهم آقایان ۴۵٫۳۱ درصد و سهم قبولی خانم ها ۳۲٫۴ درصد می باشد. این در حالی است که شمار شرکت کنندگان خانم بوشهر در کنکور دو برابر جنس مخالف بود.

درتاج در تحلیل این اتفاق می گوید: تمرکز زیاد دانش آموزان دختر در استان روی رشته تجربی باعث شده که به دلیل ظرفیت محدود دانشگاهها، شانس قبولی شان کاهش یابد، همین موضوع هم باعث شده پایین ترین درصد قبولی استان مربوط به رشته تجربی باشد.

درتاج اظهار کرد: افزایش رشته های جدید و ظرفیت دانشگاههای استان بوشهر می تواند به جایگاه استان در کنکور کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه باید هدایت تحصیلی دانش آموزان به صورت جدی دنبال شود تا شاهد این میزان تمرکز بیش از نیاز در رشته تجربی نباشیم، گفت: اگرچه آینده شغلی رشته تجربی از نظر مالی و موقعیت اجتماعی باعث این تمرکز می شود، ولی باید متوجه بود که شانس قبولی در آن کمتر از رشته های دیگر است.

معاون آموزش متوسطه تاکید کرد: باید تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای افزایش یابد، ولی عدم استقبال خانواده ها از این رشته ها، باعث شده تا کمتر از ۲۵ درصد دانش آموزان بوشهر در کاردانش یا فنی و حرفه ای تحصیل کرده و مابقی در نظری ادامه تحصیل دهند.

بوشهر پشتاز قبولی کنکور در استان های جنوبی

درتاج درباره رتبه های قبولی استان در گروههای پنجگانه کنکور گفت: در گروه ریاضی امسال با ۶۴٫۵درصد قبولی رتبه ۱۹، علوم انسانی با ۶۵درصد قبولی رتبه هشتم، زبان با ۱۳٫۷درصد رتبه سوم، هنر با ۱۳٫۸درصد رتبه ۱۹ و علوم تجربی با ۲۴٫۱درصد رتبه ۲۱ کسب کردیم.

وی یادآور شد: استان بوشهر پیشتاز کنکور در جنوب کشور و از استانهای همجوار خود از جمله خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان جلوتر است.

وی درباره استان های پشتاز قبولی کنکور گفت: یزد با ۵۳٫۷ درصد، اصفهان با ۴۶٫۹ درصد، مازندران با ۴۵٫۵ درصد وقم با ۴۴٫۵ درصد رتبه های اول تا پنجم از نظر قبولی در کنکور امسال داشته اند.

وی با اشاره به گزارش سازمان سنجش افزود: رتبه های ضعیف نیز از آخر جدول شامل کهکیلویه و بویراحمد، لرستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان می باشد که میانگین قبولی آنها بین ۲۳ تا ۲۹ درصد اعلام شده است.

بهبود وضعیت استان در امتحانات نهایی

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر در بخش دیگری از این نشست خبری، جایگاه استان به لحاظ نمرات امتحانهای نهایی هم رو به رشد دانست و افزود: طبق گزارش سازمان سنجش وزارت آموزش و پرورش، این استان از رتبه ۲۷ به ۲۴ ارتقا یافته است. این رتبه البته خوشایند نیست، ولی نشان می دهد برنامه ریزی ها برای بهبود نمرات نهایی جواب داده است.

وی یادآور شد: براساس آمارها، قبولی دانش آموزان استان بوشهر در امتحانه ای نهایی ۸۱٫۶۸درصد است که در میزان رشد قبولی بعنوان استان چهارم معرفی شده است.

توسعه کلاس های آمادگی کنکور در استان

درتاج اظهار کرد: با همت استانداری و دهیاریها از محل عوارض ارزش افزوده و حق آلایندگی، پارسال ۱٫۴ میلیارد تومان برای دوره های آمادگی پیش از کنکور دانش آموزان استان هزینه شد که این هزینه شامل اجرای دوره های ضمن خدمت، کلاسهای کنکور، مشاوره، خرید کتاب و کلاسهای تقویتی و ارتقای معدل بود و امسال نتایج خود را نشان داد.

وی تاکید کرد: انتظار می رود امسال نیز طرح تقویت بنیه علمی دانش آموزان با همکاری شهرداریها در حد گسترده تری در استان اجرا شود.

درتاج در باره طرح ارتقای وضعیت تحصیلی که با همکاری منطقه ویژه پارس اجرا می شود هم گفت: این طرح در سال اول در دو شهرستان عسلویه و کنگان، سال بعد در شهرستان های دیر و جم دنبال و امسال پیشنهاد توسعه آن به شهرستان های دشتی و دشتستان شده که از اواخر آبان استارت می خورد تا دانش آموزان را برای کنکور سال آینده دارای آمادگی بیشتری نماید.

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر