%d8%af%d8%b1%d8%b3-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%af%d8%b9%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%af%db%8c%d9%86

درس بزرگ مردم به مدعیان دین

مصطفی داننده

دو هفته‌ای که گذشت مانند سه سال گذشته پر بود از دلواپسی. جنس دلواپسی این دو هفته با سه سال گذشته کمی فرق داشت. در سه سال اخیر برخی هر روز دلواپس برجام و رفتار دولت در قبال دولت‌های خارجی بودند و البته هستند. در دو هفته گذشته دلواپسان، دلواپس رفتار مردم در بازی ایران و کره جنوبی در شب عاشورا بودند.

آنها بر این باور بودند که حرمت اباعبدالله در این شب شکسته خواهد شد و در صورت پیروزی مردم به شادی خواهند پرداخت و جشن و پایکوبی خواهند کرد. دلواپسان از مسئولان می‌خواستند این بازی را لغو کنند و حتی پیشنهاد دادند این بازی را بدون تماشاگر برگزار کنند.

بازی ایران و کره با حضور ۷۰ هزار تماشاگر مشکی پوش و عزادار در شب عاشورا برگزار شد. مصاحبه‌های مسئولان قبل از بازی و رفتار تلویزیون در جریان بازی از جمله قطع صدا و جملات مذهبی مجری برنامه فوتبال برتر و گزارشگر بازی نشان می‌داد آنها هم نگران بروز اتفاقی غیرقابل پیش بینی در این بازی مهم مقدماتی جام جهانی بودند.

بازی پر دلواپسی تمام شد. آنهم با برد ایران. آنهم با بازی فوق‌العاده تیم ملی. آنهم با حضور تماشاگران پر شور ایرانی.

همه دیدند که تماشاگران مشکی پوش در این بازی به خوبی حرمت امام حسین (ع) را نگه داشتند و استادیوم آزادی را تبدیل به حسینیه‌ای کردند که هفتاد هزار نفر حسین را فریاد می‌زدند.

آنهایی که دلواپس بودند دیدند مردمی که آنها نگران رفتارشان بودند با عزاداری خود در استادیوم آزادی صدای مظلومیت حسین را به جهانیان رساندند. اکثر رسانه‌های جهان که این بازی را پوشش می‌دادند به عزاداری مردم اشاره کردند و گفتند که مردم ایران در این روز عزادار سومین پیشوای خود بودند.

در این بازی حتی سرمربی پرتغالی تیم ملی نیز حرمت این روز را نگه داشت. او لباس مشکی پوشید و حتی در هنگامه شادی هم زانو به زمین گذاشت و احترام تماشاگران امام حسین را نگه داشت.

پیام مردم از حسینیه آزادی به دلواپسان

بازی ایران و کره، درس بزرگی بود برای آنهایی که هر روز دلواپس هستند. مردم نشان دادند از بسیاری از مدعیان دین‌، دین دارتر هستند و حرمت روزهای عزا را نگه می‌دارند.

مردم ایران همیشه در برهه‌های حساس بهترین نمایش را داشته‌اند و به نظر می‌رسد دلواپسی در مورد رفتار آنها جفا به تمام صبوری‌های آنهاست.

به نظر می‌رسد دیگر فصل دلواپسی به پایان رسیده است. روزها و سال‌هایی که گذشت نشان داد که این دلواپسی‌ها در بسیاری از موارد بی مورد بوده  و بیشتر جنبه سیاسی داشته تا دغدغه دینی و ملی. بهتر است دلواپسان فصل اعتماد را آغاز کنند. این فصل اعتماد به ویژه در مورد مردم باید اجرایی شود. بسیاری از مردم از برخی بی‌اعتمادی‌ها و دلواپسی‌ها رنجیده هستند و این حس بی اعتمادی آنها را آزار می‌دهد. نمونه بارز آن دلواپسی عده‌ای در مورد بازی ایران و کره بود.

بازی ایران و کره درس بزرگی بود برای کسانی که عادت کرده‌اند همیشه مردم ایران را قصاص قبل از جنایت کنند. آنها درست مانند ماجرای کنسرت‌ها، قبل از وقوع هر اتفاقی حکم صادر می‌کنند. آنها دم از هتک حرمت امام حسین می‌زدند در حالی که در شب تاسوعا، تماشاگران تمام احساسات خود را خرج امام شهید خود کردند.

نمی‌دانم امروز کسانی که در هفته گذشته دلواپس بازی ایران و کره بودند چه جوابی دارند بدهند. آیا آنها همانگونه که نگرانی خود را ابراز کردند، عذرخواهی خود را هم خطاب به مردم ایران به همان شیوایی بیان می‌کنند یا خیر؟
منبع: عصرایران

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر