%d8%ad%d8%a7%d8%af%d8%ab%d9%87-%d9%85%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%88-%d8%b2%d9%86%da%af-%d8%ae%d8%b7%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%af%d9%88%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%b9%d8%b3%d9%84%d9%88%db%8c

حادثه مبین و زنگ خطری که دوباره در عسلویه به صدا درآمد

یوسف صفری

پتروشیمی یکی از صنایعی است که دارای مخاطرات و ریسک پذیری بالایی است و نمونه ی بارزی از صنایع متراکم می باشد که اثر نامطلوب یک حادثه تنها بر عملکرد واحد نمی باشد، بلکه اثرات آن به واحدهای مجاور گسترش می یابد.

حادثه ای که هفته پیش در پتروشیمی مبین عسلویه به عنوان واحد یوتیلیتی متمرکز به وقوع پیوست این امر را تصدیق می کند. همه ما شاهد بودیم که با آتش سوزی ایستگاه تقلیل فشار پتروشیمی مبین و خارج شدن آن از مدار ۱۳ مجتمع دیگر را تحت الشعاع خود قرار داد و با توقف تولید خسارت های میلیاردی تحمیل کرد. با اینکه چند روزی از این حادثه می گذرد و وضعیت هر روز به حالت نرمال نزدیک تر می شود اما سوالاتی ذهن صاحب قلم را به خود مشغول کرده است؟

آلودگی هوا در عسلویه (+عکس)

همچنانکه پیشتر بدان اشاره شده، هدف از ساخت پتروشیمی مبین، متمرکز سازی و کاهش هزینه های تولید است ولی آیا ابعاد دیگر این طراحی دیده شده بود؟

بعید به نظر می رسد مدیر یا کارشناسی در زمان طراحی می توانست تضمین بدهد مجتمع مبین بعنوان واحد یوتیلیتی متمرکز مجموعه پتروشیمیایی پارس جنوبی به گونه ای قابل راهبری است که احتمال بروز حادثه در آن صفر است و یا عاملی که منجر به خارج شدن آن از مدار باشد وجود ندارد. در چنین شرایطی سوالی که به ذهن خطور می کند آیا طراحان در ارزیابی خطرات و آنالیز ریسک پذیری، احتمال وقوع چنین حادثه ای را محتمل نمی دانستند و یا در صورت احتمال حادث شدن آن راهکاری برای بازگرداندن سریع سایر واحدهای پتروشیمی اندیشیده و در نظر گرفته شده بود؟

اگر به زندگی مردم عسلویه و روستاهای اطراف و شاید خیلی از شهر و روستاهای کشور، نگاهی بیندازیم می بینیم که در حیات هر خانه منبع و پمپ آبی وجود دارد تا در صورت قطع شدن آب شهری بتوانند از آن استفاده کنند. اگرچه یک خانه مسکونی با واحد پتروشیمی قابل مقایسه نیست و اساساً شاید مقایسه ی غلطی باشد ولی نکته ی مهمی که در این مثال وجود دارد پیش بینی تأمین آب جایگزین است.

بنابراین چگونه می شود برای یک منزل مسکونی این پیش بینی را در نظر داشت ولی برای چندین واحد پتروشیمی با آنهمه حساسیت و پیچیدگی تنها به یک سیستم اکتفا کرد؟!

این حادثه صرف نظر از عامل بروز آن، نشان داد که این سیستم (یوتیلیتی متمرکز) در عین حال که دارای محاسن ویژه ای می باشد، همزمان نیز ضعف هایی دارد. باید توجه داشت در زمان بروز حوادث در صنعت پتروشیمی بدلیل تراکم واحدها، تأثیر گذاری واحدی بر واحد دیگر بسته به شرایط می تواند ابعاد مختلف و متفاوتی داشته باشد و بعضاً جبران ناپذیر. لذا یادآور می گردد این حوادث همیشه به خسارت های مالی ختم نمی شوند و تنوع محصولات و عناصر شیمیایی می توانند اثرات نامطلوبی بر کل منطقه بگذارد و بیش از پیش سلامت ساکنان آنرا به خطر بیاندازد.

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر