بناهای تاریخی بوشهر مزایده می روند. گام نخست با خانه نجفی+ عکس

بناهای تاریخی بوشهر مزایده می روند/ گام نخست با خانه نجفی+ عکس

خلیج فارس: تجربه نشان داده اعتبارات دولتی کفاف حفظ و احیای بافت تاریخی را نمی دهد، از طرفی تک بناهای ارزشمندی هم که طی سالهای گذشته توسط دولت خریداری و تملک شده، به دلیل نبود متولی و عدم پیش بینی هزینه نگهداری، سرعت تخریب شان بیشتر از گذشته ای است که افرادی در ان سکونت داشتند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ برهمین اساس بهترین راهکار واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی و تعریف کاربری های مرتبط با بافت جهت حفظ بناها و رونق به این بخش از شهر است.

در سالهای اخیر بناهایی در بافت قدیم به مراکز دولتی واگذار شد که جز یکی، دو مورد، مابقی نتیجه دلخواه را نداشت و بعضا به دلیل عدم حساسیت دستگاههای بهره بردار، بخشی از در و پنجره های تاریخی این بناها به سرقت رفت.

با این حال طرح جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، واگذاری حق بهره برداری بناهای تاریخی به سرمایه گذاران بخش خصوصی است که اخیرا قریب ۶۰ پروژه در سطح کشور به این منظور شناسایی شده است.

در بوشهر نیز خانه نجفی در بافت تاریخی و نزدیک مسجد شیخ سعدون به مزایده گذاشته شده، اما در مرحله نخست مشتری نداشت و این بار با کاهش قیمت، برای دومین بار در مزایده بهره برداری توسط سرمایه گذار قرار گرفته است.

مسئول صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی استان بوشهر در این خصوص به «خلیج فارس» گفت:  احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی یکی از وظایف میراث فرهنگی است که باید با مشارکت بخش خصوصی انجام شود.

مهدی بسارده با اشاره به اینکه بنای نجفی در محله شیخ سعدون و در بافت قدیمی بوشهر واقع شده، ادامه داد: این خانه ۶۹۰ متر مساحت دارد و در فهرست آثار ملی ایران تحت شماره ۲۷۲۰ ثبت شده است.

وی درباره جزییات مزایده آن می گوید: با مجوز سازمات میراث فرهنگی کشور و با هدف کاربری خدماتی – فرهنگی و پذیرایی، این بنا با قیمت پایه اجاره ماهانه ۲ میلیون تومان به مزایده گذاشته شده است، ضمن اینکه ضریب افزایش اجاره بهای آن نیز سالانه تا بیست درصد محاسبه و اعمال خواهد شد.

مسئول صندوق احیا و بهره برداری آثار تاریخی بوشهر گفت: هزینه عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی این بنای تاریخی حدود ۶۵۰ میلیون تومان برآورد شده است که پس از انجام توسط سرمایه گذار، امکان بهره برداری با وی است.

بسارده در ادامه گفت: متقاضیان می توانند جهت اطلاعات بیشتر به سایت www.chtn.ir یا به معاونت میراث فرهنگی  اداره کل میراث فرهنگی  صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر مراجعه کنند.

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

۱ دیدگاه

  1. ممنون از اطلاعاتی که قرار دادید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر