برنامه‎های متنوع هشتمین دوره نکوداشت روز بوشهر.اسامی چهره‎های ماندگار و شهروند افتخاری امسال

برنامه‎های متنوع هشتمین دوره نکوداشت روز بوشهر/ اسامی چهره‎های ماندگار و شهروند افتخاری امسال

خلیج فارس: آئین های ۱۸ اسفند سالروز نکوداشت روز بوشهر هشت ساله شد، نامگذاری و اقدامی که مقارن با سالروز تاسیس دبیرستان سعادت با سابقه بیش از یکصدساله در این بندر می باشد.

خلیج فارس: آئین های ۱۸ اسفند سالروز نکوداشت روز بوشهر هشت ساله شد، نامگذاری و اقدامی که مقارن با سالروز تاسیس دبیرستان سعادت با سابقه بیش از یکصدساله در این بندر می باشد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ امسال برنامه های نکوداشت روز بوشهر از ۱۲ اسفند با زنگ این روز در دبیرستان تاریخی سعادت آغاز و در سالروز این مناسبت هم با تجلیل از چهره ماندگار و شهروند افتخاری بوشهر به پایان می رسد.

در همین خصوص نشستی خبری توسط اصغر گورکی رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر و فاطمه صفرزاده سرپرست سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بوشهر برگزار و برنامه های هفته نکوداشت ۱۸ اسفند تشریح شد.

روز بوشهر با همفکری همگان

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر در ابتدای این نشست با یادآوری اینکه نامگذاری ۱۸ اسفند به عنوان روز بوشهر در دوره دوم شورای دوم شهر مصوب و از شورای سوم هرساله برنامه هایی در این خصوص برگزار شد، گفت: ضمن تقدیر از تلاش گذشتگان که جلوه گیری روز بوشهر مدیون زحمات و خوش فکری آنهاست، شورای چهارم نیز تلاش کرده از این مناسبت برای معرفی ظرفیت های بوشهر و بهره مندی از همه دیدگاهها در تنظیم برنامه ها استفاده نماید.

اصغر گورکی با اشاره به اینکه امسال برای نکوداشت هفته بوشهر برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده، ادامه داد: یکی از برنامه های شاخص که امسال اضافه شده، آزادسازی ۱۸ زندانی بوشهری جرایم غیرعمد به مناسبت ۱۸ اسفند است که یکی از آنها پیرمرد چوپانی می باشد که در پی برخورد یک موتورسوار به گاو وی در مسیر جاده و مرگ آن شهروند، حدود ۹ سال در زندان است و توان پرداخت دیه ندارد.

وی ادامه داد: جُنگ های شادی به مدت سه شب از ۱۲ تا ۱۴ اسفند در پارک شورا و همزمان اجرای گروه موسیقی محلی، جشنواره ورزش و تفریح و غذاهای محلی در مجاور آن، رالی خانوادگی، اکران فیلم منتخب تماشاگران جشنواره امسال فجر با نام “بارکد” با حضور عوامل و بازیگران آن و افتتاح فرهنگسرای محله عالی آباد و سالن ورزشی محله هلالی از شاخص ترین برنامه های هفته نکوداشت بوشهر می باشد.

اسامی چهره های ماندگار و شهروند افتخاری

گورکی همچنین درباره آئین پایانی روز بوشهر نیز گفت: در این مراسم از دکتر مجید اسدی پزشک جوان هم استانی که پایه گذار پزشکی هسته ای با کاربرد درمان بیماری های سرطانی و پژوهشگر برتر کشور در زمینه پزشکی است به عنوان چهره ماندگار تجلیل می شود.

وی ادامه داد: همچنین حسین حریری متولد مشهد که با هزینه شخصی بیش از ۲۰ مدرسه را در استان احداث کرده به عنوان شهروند افتخاری مورد تجلیل قرار می گیرد.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بوشهر خاطرنشان کرد: امسال از همه چهره های ماندگار و شهروندان افتخاری سالیان گذشته که در قید حیات هستند برای همایش پایانی دعوت شده است.

آغاز هفته نکوداشت بوشهر از مدرسه سعادت و آغاز جُنگ شبانه

در ادامه سرپرست سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری بندر بوشهر جزییات برنامه های هفته نکوداشت ۱۸ اسفند را تشریح کرد.

فاطمه صفرزاده گفت: مراسم هشتمین دوره نکوداشت روز بوشهر از چهارشنبه ۱۲ اسفند با بصدا درآمدن زنگ این روز در مدرسه تاریخی سعادت آغاز می شود که زمان آن ۷:۳۰ دقیقه صبح و با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار، شهردار مرکز استان و سایر مسئولان می باشد. همچنین شاهد پرواز پاراگلایدر به مناسبت نکوداشت روز بوشهر در آسمان این شهر خواهیم بود.

وی درباره برنامه های دیگر روز نخست ادامه داد: آغاز رسمی مسابقه انشاء نویسی با موضوع “بوشهر” ویژه مقطع متوسطه که تاکنون بیش از ۳ هزار متفاضی داشته و اختتامیه آن در ۱۶ اسفند برگزار می شود، شروع جشنواره ایده های ناب که تا ۱۴ اسفند در عمارت کازرونی ادامه دارد، برگزاری جُنگ شبانه با حضور هنرمندان نام آشنای استانی و کشوری از ساعت ۱۸:۳۰ در پارک شورا، اجرای گروه موسیقی محلی بمباسی، جشنواره ورزشی، تفریحی، آشپزی و آموزشی در ۲۰ غرفه در مجاور پارک شورا از دیگر برنامه های روز نخست می باشد.

به گفته وی، یک ساعت قبل از آغاز جُنگ شبانه، ماشین شادی با حضور عروسک های فانتزی و شماری از کودکان از مسیر خیابان های سطح شهر به سمت محل برگزاری مراسم در پارگ شورا حرکت می می کند. همچنین در شب اول جُنگ شبانه، استاد شهرام اسلامی روانشناس تخصصی کودک و نوجوان با زبانی عملی و عامه پسند به آموزش مهارت های تربیت کودک می پردازد.

از اجلاس روسای شوراهای مراکز استان ها تا مسابقه گویش محلی

وی با بیان اینکه پنج شنبه ۱۳ اسفند برنامه های روز بوشهر با غبارروبی گلزار شهدای بهشت صادق با حضور روسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها و رژه اسکیت سواران از پارک شورا تا گلزار شهدا آغاز می شود، ادامه داد: اجلاس روسای شوراهای اسلامی مراکز استان ها به میزبانی بوشهر، مسابقه گویش محلی که نام نویسی، ارسال اثر و داوری از طریق سایت roozebushehr.ir انجام می شود، برگزاری جنگ شبانه در پارک شورا با حضور سامان گوران هنرپیشه طنز کشوری و اجرای گروه محلی شبدیز به سرپرستی محسن حیدریه از دیگر برنامه هاست.

روز جمعه با جشنواره غذاهای محلی و آخرین جُنگ شبانه

سرپرست سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بوشهر درباره برنامه های جمعه ۱۴ اسفند نیز گفت: در سومین روز نکوداشت بوشهر جشنواره غذاهای محلی با حضور استاد معینی داور برنامه دستپخت صداوسیما همراه با آئین بومی بوشهر را خواهیم داشت که از ساعت ۱۵ روبروی پارک قوام برگزار می شود و حضور افراد در آن آزاد است.

فاطمیه صفرزاده ادامه داد: حرکت ماشین شادی به مدت یک ساعت در مسر خیابان های اصلی شهر به مقصد جنگ شبانه واقع در پارک شورا و اجرای موسیقی محلی گروه سیریا و گروه ماهان مقدس زاده در همین محل از برنامه های دیگر می باشد.

به گفته وی، به احترام فرارسیدن دهه دوم فاطمیه آخرین جنگ شبانه در این روز برگزار می شود.

از نقال خوانی تاریخ بوشهر تا افتتاح دو پروژه

این مقام مسول درباره برنامه های شنبه ۱۵ اسفند نیز گفت: نقال خوانی تاریخ بوشهر در عمارت ملک با اجرای محمد مظفری از ساعت ۱۹:۳۰، نکوداشت روز درختکاری با غرس نهال با همکاری سمن ها در محلات، نقاشی خانوادگی با حضور کودکان و والدین در پارک مادر از ساعت ۱۶، آغاز دو نمایشگاه عکس “شهر من بوشهر” و همچنین نمایشگاه فرش دستباف استان در عمارت امیریه (شورای شهر) از برنامه های روز چهارم است.

به گفته وی، همزمان فرهنگسرای محله عالی آباد که بهسازی شده و سالن ورزشی محله هلالی توسط شهرداری افتتاح خواهد شد.

از جشنواره ترسیم نقشه روی ماسه تا اکران فیلم پرمخاطب جشنواره فجر

سرپرست سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بوشهر ادامه داد: روز یکشنبه ۱۶ اسفند جشنواره ترسیم نقشه روی ماسه های خلیج فارس از ساعت ۱۴ روبروی هتل پرواز، برگزاری همایش تخصصی دریانوردی و تجارت دریایی بوشهر از ساعت ۱۹:۳۰ در محل موزه تجارت دریایی با حضور اساتید سرشناس این بخش برگزار می شود.

وی برنامه ویژه روز پنجم آئین های نکوداشت بوشهر را اکران فیلم “بارکد” به عنوان یکی از آثار منتخب تماشاگران در جشنواره امسال فجر دانست و ادامه داد: این فیلم با حضور عوامل فیلم و برخی از بازیگرانش که احتمالا رضا کیانیان هم امکان حضورش فراهم باشد، در دو سانس ۱۶ و ۱۸:۳۰ در سینما بهمن اکران می شود.

از رالی خانوادگی تا جشن خاله شادونه برای کودکان

صفرزاده ادامه داد: برنامه های روز دوشنبه ۱۷ اسفند شامل جشن ویژه کودکان با حضور خاله شادونه از ساعت ۱۶ در محل سالن ورزشی شهرداری در خیابان هلالی، برگزاری مراسم شبی با قرآن با حضور عباس سلیمی قاری بین المللی کشورمان پس از نماز مغرب و عشا در گلزار شهدا، اجرای برنامه رادیویی سی مو سی تو از ساعت ۱۸:۳۰ در محل پارک شورا و دیدار با خانواده اولین شهید هم استانی مدافع حرم (شهید محمد احمدی جوان) می باشد.

معرفی چهره ماندگار و شهروند افتخاری

سرپرست سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بوشهر درباره روز پایانی آئین های ۱۸ اسفند گفت: تجلیل از شهروند افتخاری، چهره ماندگار و خانواده شهید نادر مهدی به عنوان شهید شاخص سال از ساعت ۱۹:۳۰ در سالن بانک صادرات آغاز می شود.

وی با بیان اینکه گزینه های متعددی برای معرفی به عنوان چهره ماندگار و شهروند افتخاری از سوی اعضای شورا مطرح و در کمیته سیاستگذاری با حضور پژوهشگران به بحث گذاشته شده، تصریح کرد: نهایتا مقرر گردید امسال از دکتر مجید اسدی متولد جم به عنوان چهره ماندگار تجلیل شود. این چهره جوان توانسته پزشکی هسته ای با کاربرد درمان سرطان را در بوشهر پایه گذاری کرده، همچنین امسال لوح پژوهشگر برتر پزشکی را از رییس جمهور دریافت نموده و با وجود درخواست های متعدد برای اقامت در خارج کشور به دلیل همکاری های مشترک تحقیقاتی اش، ولی همچنان ایران و استانش را برای فعالیت و خدمات رسانی به بیماران ترجیح داده است.

فاطمه صفرزاده ادامه داد: همچنین از حسین حریری متولد مشهد که بیش از ۲۰ مدرسه در استان ساخته به عنوان شهروند افتخاری تجلیل می شود.

وی دیگر برنامه های روز پایانی را چنین برشمرد: سینمار دکتر علیرضا آزمندیان به صورت رایگان برای شهروندان در سینما شهید آوینی از ساعت ۱۷، ویلچررانی جانبازان و معلولین از شهرداری تا شورای شهر، مسابقه استانی سازه های ماکارونی از ساعت ۱۳ در پارک شورا و دور افتخار ورزشکاران همراه با دوچرخه سواران و اسکیت سواران در ساحل بوشهر در روز پایانی آیین های نکوداشت بوشهر برگزار می شود.

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر