بجای مدیران از استاندار درخواست می‌کنیم/ ادامه ماجرای عمارت بیلیارد/ احتمال تجدیدنظر در تغییر خط اتوبوس‌ها

خلیج فارس: ناظر مرمت ساختمان تاریخی بیلیارد با حضور در جلسه شورای شهر از اظهارات اخیر معاون عمرانی شهردار در رسانه ها انتقاد کرد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ در بخشی از جلسه یکشنبه شب شورای شهر بوشهر که به طرح مشکلات و خواسته های مردم مربوط بود، پس از حضور مدیر شهرک در دست ساخت نیایش که خواستار همکاری شهرداری برای تکمیل سرانه های خدماتی این مجموعه شد، سپس علیرضا کولیوند ناظر بازسازی عمارت بیلیارد به بیان نظراتش پرداخت.

وضعیت عمارت بیلیارد بحرانی است

کولیوند با اشاره به رسانه ای شدن سوال هفته قبل ندا عبدالله زاده عضو شورا و پاسخ معاون عمرانی شهردار که بلاتکلیف ماندن مرمت عمارت بیلیارد را بخاطر عدم ارائه طرح وی دانسته بود، اظهار داشت: این پروژه از بهمن ماه ۹۳ با هدف جلوگیری از تخریب بنا و سپس اقدامات مرمتی آغاز شد، ولی چون قرارداد من ۶ ماهه بود و اتمام آن با تغییرات شهرداری مصادف شد، ادامه کار منوط به ابلاغ کتبی سرپرست وقت شهرداری بود که در کش و قوس های آن مقطع، به نتیجه نرسید.

وی ادامه داد: وقتی هم حیدری به معاونت عمرانی شهرداری منصوب شد، حق داشت روی پروژه های حوزه خودش بحث هایی داشته باشد و ساختمان بیلیارد هم از آن دست بود. در آن مقطع درخواست های ایشان نظیر اینکه ناظر از سوی شهرداری تعیین می شود و شما طرح خود را ارائه نموده و به اتمام برسانید و سپس با هدف صرفه جویی در هزینه های شهرداری درخواست کرد که فقط هزینه نظارت پروژه را گرفته و مرحله بعد هم خواستار ارائه طرح مرمت این بنا شدند، ما را با دیدگاههای متفاوت و همچنین عدم اعلام کتبی این موارد مواجه کرد، ضمن تفکیک طراح و ناظر در پروژه های شهرداری سابقه خوبی نداشته و معلوم نبود از دل اجرای این طرح چه فاجعه ای بیرون بیاید که بعدها بنده را مقصر آن بدانند. همچنین درباره عدم ارائه طرح مرمت عمارت بیلیارد هم به معاون عمرانی شهردار اعلام کردم که در چنین بناهایی با باز کردن لایه های ساختمان، طراحی انجام می شود و در آن مقطع امکان ارسال طراحی کلی وجود نداشت.

کولیوند با بیان اینکه هرچند بنده مشاور شهردار سابق بودم، ولی هیچ نفوذی در رقم قرارداد نداشته ام و براساس شرح خدماتی که اعلام شد، عامل چهار اقدام به تعیین قیمت کرد، ادامه داد: اگر شهرداری تمایلی به ادامه نظارت بنده ندارد قرارداد را فسخ کند، ولی درست نیست ایرادات به صورت کتبی اعلام نمی شود و تکلیف بنده را هم مشخص نمی کنند. البته اوایل شهریور طی نامه ای با امضای معاون عمرانی، ظرف ۲۴ ساعت به من فرصت داده شده که در خصوص تمدید قرارداد نظارت این پروژه نظرم را اعلام نظر کنم، در حالی که این موارد باید با نامه شهردار و از سوی امور پیمان ابلاغ می شد تا تعهدآور باشد.

وی در پایان با اشاره به اینکه ساختمان بیلیارد که در مالکیت شهرداری قرار دارد بحرانی است و با توجه به برداشته شدن سقف آن جهت مرمت، امکان دارد در اولین بارندگی خسارت جدی ببیند، گفت: شورا و شهرداری در این زمینه مسئول است و اگر خدای نکرده این بنا به عنوان یکی از میراث های تاریخی شهر ازبین برود، اگر شهر را هم طلا بگیرید، نوک تیز انتقادات به سمت شما خواهد بود، از این رو به هر شکلی است برای ان فکری شود.

از منافع عمومی دفاع کردم

پس از آن معاون عمرانی شهردار با بیان اینکه هیچگونه برخورد شخصی با ناظر پروژه عمارت بیلیارد صورت نداده و هر اقدامی که انجام شده در راستای منافع عمومی و سیستم شهرداری بوده، گفت: ما به شدت تمایل داشتیم همکاری شما را برای این پروژه بگیریم، ضمن اینکه وقتی حاضر به ارائه طرح نشدید، از شما خواستم مرمت را تمام کنید تا پیمانکار بعدی وارد شود، اما همکاری کاملی از سوی شما صورت نگرفت و نامه ای که در قالب فردی حقوقی جهت تمدید قرارداد و اتمام پروژه تا آبان ارسال شد را نپذیرفتید و کار به اینجا کشید.

به گفته صدرالله حیدری، در هفته جاری وضعیت ساختمان بیلیارد تعیین تکلیف می شود.

همچنین برخی از اعضای شورای شهر با اشاره به دغدغه و تخصص کولیوند در زمینه بافت تاریخی از وی خواستند تا تعامل بیشتری با مجموعه شهرداری جهت اتمام مرمت عمارت بیلیارد انجام دهد.

در حاشیه این مباحث، ندا عبدالله زاده از کولیوند که طراح و ناظر بازسازی آب انبار شورای شهر به نگارخانه بود، در زمینه ایرادات آن نظیر جمع شدن آب در کف ساختمان پرسید و ادامه داد: وقتی در تابستان وضعیت اینگونه است، در زمستان وضعیت نگران کننده تر می شود.

کولیوند هم پاسخ داد: طبق طرحی که به شهرداری پیشنهاد شد و اکنون موجود است، قرار بود از مواد نانو که قابلیت آبگیری دارند برای رفع این مشکل در کف و سقف آب انبار استفاده شود، همچنان که در منزل شخصی ام در بافت قدیم هم بجای عایق از مواد نانو برای پشت بام استفاده کرده ام و جواب داده، اما در پروژه آب انبار این مهم از سوی شهرداری انجام نشد، سیستم مکانیزه فاضلاب این عمارت عملی نشد و حتی درب آن با چیزی که در طرح پیشنهادی من بود متفاوت است.

عبدالله زاده نیز از وی گلایه کرد که به عنوان مشاور پروژه، بایداین ایرادات را انتقال می داده است.

انتقاد از افزایش بهای گاز در بوشهر

در بخش دیگری از این جلسه، اعضای شورا در نطق هایی به طرح برخی از مشکلات شهر پرداختند.

علی اکبر شمسا گفت: پس از اینکه افزایش قبوض برق باعث گلایه مردم شد، اخیرا قبوض گاز مصرفی بوشهری ها نیز چند برابر شده، طوری که ناگزیرم در همین خصوص قبض گاز منزل خودم را مثال بزنم که از ۱۲ هزارتومان در دوره قبل، این بار به ۸۰ هزارتومان رسیده است و در این خصوص برخی شهروندان نیز با ما تماس داشته اند و می گویند در فصل گرم چه اتفاقی رخ داده که شاهد این افزایش قیمت بوده اند.

به گفته وی، ظاهرا برخی دستگاههای خدماتی در بوشهر برای دریافت پول از مردم مسابقه گذاشته اند!

باغ بهزاد پارک شود

رییس کمیسیون عمران شورای شهر هم با اشاره به نگرانی اهالی خیابان سبزآباد درباره سوزاندن درختان باغ بهزاد و بلاتکلیف ماندن این محل، یادآور شد: براساس مصالحه ای که با مالکین این باغ صورت گرفته، سند ۴۰ هزار متر آن به شهرداری رسیده که بهترین نقطه برای احداث پارک بانوان، کتابخانه و دیگر نیازهای جنوب شهر است. ضمن اینکه در بودجه امسال برای آن اعتبار پیش بینی شده است.

نصرالله اسدی همچنین با اشاره به مشکلات عدیده بافت تاریخی و اینکه سازمان میراث فرهنگی نیاز به تنهایی قادر به ایفای نقش در این حوزه نیست، گفت: چندین بار از استاندار درخواست شده که شورای بافت تاریخی را با حضور همه دستگاههای مسئول برگزار نموده و از هرکدام مسئولیت بخواهند، ولی هنوز عملی نشده است.

همچنین تسریع در انتخاب مدیر جدید سازمان فرهنگی تفریحی و فعالیت های موثرتر شهرداری در زمینه فرهنگ سازی، اجرای طرح فانوس دریایی که طی دو سال گذشته اعتبار آن در بودجه قرار گرفته ولی اجرایی نشد و مشوق هایی برای انتقال ماهی فروشان به بازارچه شیلات که امکانات مناسبی دارد، از دیگر خواسته های اسدی از شهرداری بود.

ساماندهی جمعه بازار

خدیجه گرشاسبی عضو شورا نیز با اشاره به درآمدزایی شهرداری از جمعه بازار کنونی، ساماندهی وضعیت آن را ضروری دانست.

وی همچنین با اشاره به مشکلات جیره بندی آب در بوشهر و اینکه هر ۶ روز یکبار آب به ساکنان پایگاه هوایی می رسد، خواستار برنامه ریزی بهتر مسئولان مربوطه شد.

انتقاد از اداره راه و شهرسازی درباره شهرک فضیلت

زهرا رضایی دیگر عضو شورا نیز با اشاره به طولانی شدن تعیین تکلیف اهالی شهرک فضیلت دریایی از سوی اداره راه و شهرسازی، خواستار جدیت بیشتر مسئولان مربوطه شد تا شهرداری هم بتواند برای این شهرک و حل مشکلات قدیمی آن اقداماتی انجام دهد.

وی همچنین خواستار رسیدگی جدی تر شهرداری به محلات شد و گفت: به عنوان مثال قرارگیری سایت دفن زباله روبروی تنگک ها تبعاتی برای سلامتی انها داشته، اما در پروژه های جدید شهرداری توجه کافی به این منطقه دیده نمی شود.

احتمال تجدیدنظر در تغییر مسیر اتوبوس های بوشهر

غلامرضا قادریان دیگر عضو شورا نیز با اشاره به نارضایتی اهالی مناطق جنوبی از تغییر خطوط اتوبوسرانی، اظهار داشت: بجای اینکه اتوبوس ها از خیابان باغ زهرا و سنگی عبور کنند، از خط ساحلی به مرکز شهر می روند که بخاطر تغییر خط و هزینه های وارده به مردم، نارضایتی زیادی به وجود آمده است.

برهمین اساس مقرر گردید نشستی در کمیسیون عمران شورا با حضور معاون اجرایی شهرداری و مدیر سازمان اتوبوسرانی برگزار و در این خصوص تصمیم گیری شود.

نیروهای شهرداری در شرایط بحران آماده بکار باشند

نایب رییس شورای اسلامی شهر بوشهر نیز در این جلسه گفت: نیروهای خدماتی شهرداری که وظیفه نظافت شهر را برعهده دارند باید همواره در دسترس باشند تا خللی در خدمات شهری ایجاد نشود.

مهرزاد آسایش افزود: در جریان تند باد و گرد و غبار هفته قبل شاهد برخی نا بسامانی ها در معابر شهر بوشهر مانند قرار گرفتن شاخه درختان در سطح خیابان بودیم ولی به دلیل در دسترس نبود رانندگان خدمات شهری امکان جمع آوری این شاخ و برگ ها در روز جمعه وجود نداشته است. این در حالی است که رانندگان وسایل نقلیه ای که انجام وظیفه در شرایط بحرانی را عهده دار هستند باید همیشه در دسترس و ساکن شهر بوشهر باشند.

وی ادامه داد: اینکه نیروهای مامور خدمت در روزهای بحرانی بخواهند در یک روز غیر تعطیل و همزمان با رفتن شهروندان به محل کار مشغول جمع آوری آثار به جامانده از تند باد و گرد و غبار شوند مطلوب شهر بوشهر نیست.

آسایش در ادامه با اشاره به کاهش حقوق کارکنان فضای سبز بوشهر اظهار کرد: برخی از کارکنان فضای سبز از کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی حقوق خود گلایه کرده اند از این رو نیاز است که ساماندهی وضعیت حقوقی این قشر زحمتکش زمینه جذب رضایت آنها برای ارائه خدمات مطلوب تر فراهم شود.

وی خواستار تعهد مسئولان شهرداری نسبت به وعده های خود شد و ادامه داد: شهرداران با وعده های خود برای شورا ایجاد تعهد کرده اند از این رو انتظار داریم هنگام اعلام اجرای یک پروژه برای اجرای آن اهتمام جدی داشته باشد.

آسایش تصریح کرد: مثلا پروژه فواره دریایی در ساحل بوشهر از جمله وعده شهردار سابق بود که در جلسه شورا نیز اعلام کرد فواره ای به ارتفاع ۲۰ متر ایجاد می شود و تعدادی از شهروندان همواره پیگیری اجرای آن هستند ولی تاکنون برای احداث آن اقدامی صورت نگرفته است.

برخی از مدیران بوشهر برای انجام وظیفه ذاتی خود توانایی لازم را ندارند

رییس شورای اسلامی شهر بوشهر نیز در نطق خود از برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: برخی از مدیران در بوشهر برای انجام وظایف ذاتی خود توانایی لازم را ندارند و این موضوع مشکلات زیادی را در پی داشته است.

عبدالخالق برزگرزاده افزود: بسیاری از مشکلاتی که در بوشهر بوجود آمده پیش پا افتاده و ناشی از ضعف برخی مدیران است که در سمت مدیریتی خود یا توان یا تمایل به ارائه خدمات مطلوب را ندارند و ماندن چنین مدیرانی، گلایه و ناراحتی مردم را در پی دارد.

وی با بیان اینکه برخی از مدیران از جان و دل برای بوشهر مایه می گذارند یادآور شد: ضعف برخی از مدیران موجب شده تا اعضای شورای شهر بوشهر بیشتر درخواست حل مشکل شهروندان را از استاندار داشته باشند.

برزگرزاده گفت: اگر قرار بر درخواست همه مشکلات سطح شهر از استاندار باشد باید استاندار مدیریت نزدیک به ۲۰۰ دستگاه اجرایی موجود در بوشهر را برعهده بگیرد.

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر