خبر-لیان-شهر

اورانیوم غنی‌ شده از بوشهر خارج می‌شود

خلیج فارس: رییس سازمان انرژی اتمی هم با بیان اینکه اورانیوم غنی‌سازی شده ایران طی چند مرحله به کشورهای خواهان آن فروخته خواهد شد، گفت: در مرحله اول ۹ تن از این اورانیوم به روسیه فروخته ایم.

خلیج فارس: نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: طی چند روز آتی و از طریق بندر بوشهر، اورانیوم غنی‌شده ایران بارگیری و به روسیه منتقل خواهد شد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از خبرگزاری ها؛ خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت: ولادیمیر ورونکوف ادامه داد که دو گزینه در مقابل اورانیوم غنی‌شده ایران وجود دارد: رقیق‌سازی آن تا سطح غنای طبیعی یا خارج کردن آن از ایران.

ورونکوف ادامه داد: «در حال حاضر گزینه خارج کردن در پیش گرفته شده است. هیچ نشانه‌ای از این وجود ندارد که ایرانی‌ها بگویند که ما آن را رقیق کنیم. ترتیبات لجستیک آن اندیشیده شده است و (اورانیوم) از بندر بوشهر منتقل خواهد شد.»

وی گفت: کارهای تدارکاتی در بندر بوشهر صورت گرفته و اورانیوم غنی سازی شده در چند روز آینده بارگیری و به روسیه فرستاده خواهد شد.

فروش ۹ تن اولیه اورانیوم به روسیه

رییس سازمان انرژی اتمی هم که صبح امروز به دانشکده خبر رفته بود، با بیان اینکه اورانیوم غنی‌سازی شده ایران در بوشهر طی چند مرحله به کشورهای خواهان آن فروخته خواهد شد، گفت: در مرحله اول ۹ تن از این اورانیوم را به روسیه فروخته در ازای آن کیک زرد هسته‌ای دریافت خواهیم کرد.

علی اکبر صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار شبستان مبنی بر اینکه آیا خریدار اورانیوم غنی شده ایران تنها کشور روسیه است گفت: در این مرحله ما ۹ تن اولیه اورانیوم غنی شده مان را به روسیه فروختیم و در مراحل بعد با کشورهای دیگر نیز همکاری خواهیم داشت.

صالحی با بیان اینکه ما هر سال بیش از سیصد کیلو اورانیوم غنی سازی شده نمی توانیم نگهداری کنیم خاطرنشان کرد: مازاد این اورانیوم یا باید فروخته شود یا رقیق شود یا تبدیل به سوخت شود و به مجتمع‌های سوخت داده شود و در حال بررسی هستیم که بتوانیم این اورانیوم غنی شده را به مجتمع‌های سوخت ارایه دهیم.

FavoriteLoadingاضافه کردن به علاقه مندی ها!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
کانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهرکانون تبلیغات و گرافیک لیان شهر